קטגוריות
הבלוג שלי

לקבל מהסביבה עם תקשורת טובה

תקשורת טובה עם הסובבים לנו, מה המשמעות שלה והאם אפשר בלעדיה?

כדי להשיג משהו מאנשים חייבים תקשורת מתאימה

בעולם שלנו, כל מה שנרצה להשיג מבני המשפחה, מהחברים לעבודה, מהבוס, מהחברים מחוץ לעבודה, מהשכנים וממי לא, הכל תלוי בתקשורת המתאימה שניצור איתם, כזו שתגרום להם לשתף איתנו פעולה.

אמה מה, התקשורת ה"מתאימה", אינה כזו שכל כך קל להגיע אליה; ולעתים כמה שנתאמץ, אנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב נכשלים, לא מצליחים להשיג את מה שנחוץ לנו, מבלי שנדע למה או מבלי שנוכל לעשות את השינוי המיוחל.

קורסים לתקשורת על גווניה השונים ממלאים את תרבות הפנאי שלנו, אך הם מורגשים יותר כפלסטר חיצוני מאשר ככלים לשינוי פנימי אמיתי. כך, אנחנו יכולים להעביר מחזור חיים שלם ביחסים לא נעימים עם חלק מהמקורבים לנו, במשפחה או מחוצה לה, תוך הרגשת תסכול וסבל.

למה זה קורה, ומה יאפשר לנו להתגבר על זה? כדי להבין את ההתנהלות שלנו בחיי היום יום, במיוחד זו שחוזרת על עצמה ומכשילה אותנו, כדאי להכיר קודם כל בעובדה שאין לנו שליטה על התגובות שלנו, במיוחד לא במצבי מתח. אנו מופעלים אז לא מתוך מודעות או בחירה, אלא מהמוח ההישרדותי, התת מודע שלנו. בהיותו רחוק מהמודע (גם מבחינת האזורים במוח), הוא אינו מאפשר לנו לבחור את התגובה הנחוצה והמתאימה להשגת המטרות הנחוצות, במיוחד לא במצבי מתח. כך, אנחנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב צועקים על ילדינו ומאבדים את העשתונות מולם, כאשר גם הרגשת איבוד השליטה והחרטה מתלוות לרגע שאחרי איבוד העשתונות.

לא פעם אנחנו שואלים את עצמנו, כיצד באותה סיטואציה בה אנחנו נכשלים שוב ושוב, אחרים צולחים אותה ברוגע ובהצלחה. על פניו קשה למצוא את הסיבה, אלא שאם מנסים להתעמק בסיבות החבויות בתת מודע המפעילות אותנו באותה סיטואציה, המניעים מתחילים להתבהר.

כל פעולה או מחשבה שלנו מתבססות על רגש שברוב המקרים נרשם בתת מודע, כפי שכותבת על כך הגר אלון המטפלת בשיטות טיפול גוף נפש המנטרלות את השפעת תת המודע, מוח אחד וקונסטלציה משפחתית. כאשר מדובר ברגש חיובי, נהיה מופעלים על ידו בכל סיטואציה הדומה לסיטואציה הראשונית בה נרשם אותו רגש בתת מודע.