קטגוריות
הבלוג שלי

את לא כמו כולם

למה אנחנו לא מתלהבים מאותם סרטים, ומאותן תכניות טלוויזיה ?

למה אנחנו לא מתלהבים מאותם סרטים?

 זוכרת את עצמי שואלת לא פעם, למה אינני מצליחה להתלהב מהסרט שצפיתי, ש"נחשב" סרט טוב על ידי לא מעט אנשים. האם זה עניין של טעם? פעם חשבתי שאכן זו הסיבה, והצטערתי, כי ראיתי שהיא מפרידה אותי מבעלי הטעם ה"שונה", מונעת ממני מליהנות איתם ביחד.

במשך הזמן כשנעשיתי שלמה עם ה"שונות" הזו, המפרידה כביכול ביני לבין אחרים, ניסיתי לבדוק את הסיבות לה. הבחנתי אז, שגם התגובות הרגשיות שלי לאירועים שקורים בעולם אינן בהכרח זהות לתגובות של המקורבים שלי. התהלכתי עם ההרגשה שאו שאצלי משהו פגום, או אצל אחרים.

 ההסבר לתופעה בא לי ממקור בלתי צפוי, כשפגשתי במסגרת העבודה אישה שניסתה להיכנס להריון ללא הצלחה, ללא כל סיבה מוסברת. בוקר אחד אחרי כמה חודשים של אכזבות, היא הגיעה ובישרה בשמחה ש"הכל הסתדר". הייתי סקרנית לדעת כיצד הנס התרחש. גם רציתי ריפוי לעצמי, מכאבי גרון שלא עזבו אותי שבועות.

מסתבר שהחברה פגשה במקרה מומחית לטיפול רגשי בשיטת מוח אחד, הגר אלון, שהתמקדה על שינוי השפעת התת מודע על הבריאות, על הפחדים, על הקשיים הרגשיים ועל מה לא.

הגר הסבירה, שכל החוויות שכל אחד עובר בחייו, נרשמות בחלק האחורי של המוח, באזור התת מודע, ומפעילות את האדם באוטומט, מבלי שתהיה לו אפשרות בחירה.  

אם החוויות היו טובות, האדם חווה אותן שוב ומתנהל לפיהן בהצלחה כל פעם שהמציאות מפגישה אותו עם אירוע דומה לזה שחווה בעבר. במידה והיו לא נעימות, הוא מגיב היום בהתאם לתגובה ההישרדותית שהמוח הנחה אותו אז. לאחר שבעזרת הטיפול החוויה עוברת למודע, האדם משתחרר מהתגובה האוטומטית ומחזיר לעצמו את אפשרות הבחירה לגבי התגובות שלו.

 כששמעתי את זה, התחיל ליפול לי האסימון לגבי הסיבה שבעטייה אינני מצליחה להתלהב מחלק מתכניות הטלוויזיה הפופולריות ובעלות אחוזי הצפייה הגבוהים. התכנים או התמונות של אותן תכניות ספציפיות, ישבו קרוב לוודאי על חוויות שליליות לא נעימות שחוויתי בעבר, והעלו בי את אותם רגשות שליליים שוב.

 סוף סוף הבנתי שלא בי הפגם, גם לא אצל אחרים. השונות בינינו קשורה לחוויות קודמות של כל אחד מאיתנו, ולנו רק נותר להבין, לכבד ולהכיל את זה.